< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1573 (MDLXXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1573 година од новата ера, 573. од вториот милениум, 73. од XVI век и четвртта од 1570-тите.

1573 во разни календари
Грегоријански календар1573
MDLXXIII
Ab urbe condita2326
Ерменски календар1022
ԹՎ ՌԻԲ
Асирски календар6323
Балиски календар1494–1495
Бенгалски календар980
Берберски календар2523
Будистички календар2117
Бурмански календар935
Византиски календар7081–7082
Кинески календар壬申(вод. мајмун)
4269 или 4209
    — до —
癸酉年 (вод. петел)
4270 или 4210
Коптски календар1289–1290
Етиопски календар1565–1566
Еврејски календар5333–5334
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1629–1630
 - Сачка ера1494–1495
 - Кали-југа4673–4674
Холоценски календар11573
Игбоански календар573–574
Ирански календар951–952
Исламски календар980–981
Јапонски календарГенки 4 / Теншо 1
(天正元年)
Јавански календар1492–1493
Јулијански календар1573
MDLXXIII
Корејски календар3906
Мингуо-календар339 пред Р. Кина
民前339年
Нанакшахи105
Тајландски сончев календар2115–2116
Тибетски календар阳水猴年
(машка вода-мајмун)
1699 или 1318 или 546
    — до —
阴水鸡年
(женска вода-петел)
1700 или 1319 или 547

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7081 и 7082 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6323 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5333 и 5334 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2326.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1573 година се протега во 4209 и 4210, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4269 и 4270 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2116. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 980 и 981 исламска година.

Настани

уреди

Без датум

уреди

јануари

уреди
  • 29 јануари - Под водство на Матија Губец, во Хрватска избувна Селанската буна против неподносливите услови за живот што ги наметнаа австриските и унгарските феудалци. Тоа беше една од најголемите селански буни во Европа во тоа време. Востанието беше крваво задушено, а Матија Губец беше погубен во Загреб, на 15.02.1573 година. Хрватскиот писател Август Шеноа по тој повод го напиша романот „[Селанска буна]“.

февруари

уреди

март

уреди

април

уреди

јуни

уреди

јули

уреди

август

уреди

септември

уреди

октомври

уреди

ноември

уреди

декември

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди