< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

70 (LXX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 70 година од новата ера, 70. од првиот милениум, 70. од I век и прва од 70-тите.

70 во разни календари
Грегоријански календар70
LXX
Ab urbe condita823
Асирски календар4820
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−523
Берберски календар1020
Будистички календар614
Бурмански календар−568
Византиски календар5578–5579
Кинески календар己巳(зем. змија)
2766 или 2706
    — до —
庚午年 (мет. коњ)
2767 или 2707
Коптски календар−214 – −213
Етиопски календар62–63
Еврејски календар3830–3831
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера126–127
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3170–3171
Холоценски календар10070
Ирански календар552 п.п. – 551 п.п.
Исламски календар569 п.х. – 568 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар70
LXX
Корејски календар2403
Мингуо-календар1842 пред Р. Кина
民前1842年
Нанакшахи−1398
Селевкидски календар381/382 г.г.
Тајландски сончев календар612–613
Тибетски календар阴土蛇年
(женска земја-змија)
196 или −185 или −957
    — до —
阳金马年
(машко железо-коњ)
197 или −184 или −956

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5578 и 5579 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4820 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3830 и 3831 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 823.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 70 година се протега во 2706 и 2707, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2766 и 2767 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 613. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 569 и 568 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   70 на Ризницата ?