< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1969 (MCMLXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1969 година од новата ера, 969. од вториот милениум, 69. од XX век и последна од 1960-тите.

1969 во разни календари
Грегоријански календар1969
MCMLXIX
Ab urbe condita2722
Ерменски календар1418
ԹՎ ՌՆԺԸ
Асирски календар6719
Бахајски календар125–126
Балиски календар1890–1891
Бенгалски календар1376
Берберски календар2919
Будистички календар2513
Бурмански календар1331
Византиски календар7477–7478
Кинески календар戊申(зем. мајмун)
4665 или 4605
    — до —
己酉年 (зем. петел)
4666 или 4606
Коптски календар1685–1686
Етиопски календар1961–1962
Еврејски календар5729–5730
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2025–2026
 - Сачка ера1890–1891
 - Кали-југа5069–5070
Холоценски календар11969
Игбоански календар969–970
Ирански календар1347–1348
Исламски календар1388–1389
Јапонски календарШова 44
(昭和44年)
Јавански календар1900–1901
Џуче-календар58
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4302
Мингуо-календарТајван 58
民國58年
Нанакшахи501
Тајландски сончев календар2512
Тибетски календар阳土猴年
(машка земја-мајмун)
2095 или 1714 или 942
    — до —
阴土鸡年
(женска земја-петел)
2096 или 1715 или 943

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7477 и 7478 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6719 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5729 и 5730 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2722.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1969 година се протега во 4605 и 4606, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4665 и 4666 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2512. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1388 и 1389 исламска година.

Настани уреди

јануари уреди

  • 5 јануари - Советскиот Сојуз ја лансира Венера 5 упатена кон Венера.
  • 10 јануари -Советскиот ссојуз ја лансира и Венера 6 исто така упатена кон Венера.
  • 12 јануари -Led Zeppelin I, првиот студиски албум на Led Zeppelin е конецно реализиран.
  • 14 јануари - Во СССР се лансирани во вселената бродовите „Сојуз-4“ и „Сојуз-5“ и за првпат во историјата е формирана експериментална вселенска станица и е остварено преминување на астронаутите од еден во друг вселенски брод.
  • 19 јануари - Студентот Јан Палах починал од повредите здобиени 3 дена претходно кога се запалил на Вацлавскиот плоштад во знак на протест поради задушувањето на Прашката пролет.
  • 20 јануари - Ричард Никсон го наследи Линдон Џонсон како 37-ми претседател на Соединетите Американски Држави.
  • 26 јануариЕлвис Присли повторно влегол во студио за да ја сними Long Black Limousine со што го одбележал своето враќање на музичката сцена.
  • 28 јануари – Експлозијата на платформата на „Јунион оил“(Union Oil) која предизвика истекување на 80 000 до 100 000 барели сирова нафта во каналот и плазите во округот Санта Барбара во Јужна Клифорнија, го поттикнач Сенаторот на Висконсин, Гејлорд Нелсон да го организира првиот Ден на планетата Земја во 1970 г.
  • 30 јануари – Битси го одджаа својот последен јавен настап, на покривот на Apple Records. Ненајавениот концерт бил прекинат од полицијата.

февруари уреди

март уреди

април уреди

мај уреди

јуни уреди

јули уреди

август уреди

  • 15-18 Август -1969год. се одрзал историскиот концерт "Woodstok"! Тридневен концерт посветен на светскиот мир и против војната во Виетнам, некои аналитичари го сметаат за битен елемент во пресвртот на светската политика и глобалната безбедност бидејќи го означува поцетокот на крајот на виетнамската војна!

септември уреди

октомври уреди

ноември уреди

декември уреди

Родени уреди

Починале уреди

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди