< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1714 (MDCCXIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1714 година од новата ера, 714. од вториот милениум, 14. од XVIII век и петта од 1710-тите.

1714 во разни календари
Грегоријански календар1714
MDCCXIV
Ab urbe condita2467
Ерменски календар1163
ԹՎ ՌՃԿԳ
Асирски календар6464
Балиски календар1635–1636
Бенгалски календар1121
Берберски календар2664
Будистички календар2258
Бурмански календар1076
Византиски календар7222–7223
Кинески календар癸巳(вод. змија)
4410 или 4350
    — до —
甲午年 (дрв. коњ)
4411 или 4351
Коптски календар1430–1431
Етиопски календар1706–1707
Еврејски календар5474–5475
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1770–1771
 - Сачка ера1635–1636
 - Кали-југа4814–4815
Холоценски календар11714
Игбоански календар714–715
Ирански календар1092–1093
Исламски календар1125–1126
Јапонски календарШотоку 4
(正徳4年)
Јавански календар1637–1638
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4047
Мингуо-календар198 пред Р. Кина
民前198年
Нанакшахи246
Тајландски сончев календар2256–2257
Тибетски календар阴水蛇年
(женска вода-змија)
1840 или 1459 или 687
    — до —
阳木马年
(машко дрво-коњ)
1841 или 1460 или 688

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7222 и 7223 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6464 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5474 и 5475 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2467.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1714 година се протега во 4350 и 4351, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4410 и 4411 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2257. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1125 и 1126 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди