< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1884 (MDCCCLXXXIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1884 година од новата ера, 884. од вториот милениум, 84. од XIX век и петта од 1880-тите.

1884 во разни календари
Грегоријански календар1884
MDCCCLXXXIV
Ab urbe condita2637
Ерменски календар1333
ԹՎ ՌՅԼԳ
Асирски календар6634
Бахајски календар40–41
Балиски календар1805–1806
Бенгалски календар1291
Берберски календар2834
Будистички календар2428
Бурмански календар1246
Византиски календар7392–7393
Кинески календар癸未(вод. коза)
4580 или 4520
    — до —
甲申年 (дрв. мајмун)
4581 или 4521
Коптски календар1600–1601
Етиопски календар1876–1877
Еврејски календар5644–5645
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1940–1941
 - Сачка ера1805–1806
 - Кали-југа4984–4985
Холоценски календар11884
Игбоански календар884–885
Ирански календар1262–1263
Исламски календар1301–1302
Јапонски календарМејџи 17
(明治17年)
Јавански календар1813–1814
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4217
Мингуо-календар28 пред Р. Кина
民前28年
Нанакшахи416
Тајландски сончев календар2426–2427
Тибетски календар阴水羊年
(женска вода-коза)
2010 или 1629 или 857
    — до —
阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
2011 или 1630 или 858

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7392 и 7393 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6634 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5644 и 5645 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2637.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1884 година се протега во 4520 и 4521, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4580 и 4581 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2427. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1301 и 1302 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди