< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1837 (MDCCCXXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1837 година од новата ера, 837. од вториот милениум, 37. од XIX век и осма од 1830-тите.

1837 во разни календари
Грегоријански календар1837
MDCCCXXXVII
Ab urbe condita2590
Ерменски календар1286
ԹՎ ՌՄՁԶ
Асирски календар6587
Балиски календар1758–1759
Бенгалски календар1244
Берберски календар2787
Будистички календар2381
Бурмански календар1199
Византиски календар7345–7346
Кинески календар丙申(огн. мајмун)
4533 или 4473
    — до —
丁酉年 (огн. петел)
4534 или 4474
Коптски календар1553–1554
Етиопски календар1829–1830
Еврејски календар5597–5598
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1893–1894
 - Сачка ера1758–1759
 - Кали-југа4937–4938
Холоценски календар11837
Игбоански календар837–838
Ирански календар1215–1216
Исламски календар1252–1253
Јапонски календарТенпо 8
(天保8年)
Јавански календар1764–1765
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4170
Мингуо-календар75 пред Р. Кина
民前75年
Нанакшахи369
Тајландски сончев календар2379–2380
Тибетски календар阳火猴年
(машки оган-мајмун)
1963 или 1582 или 810
    — до —
阴火鸡年
(женски оган-петел)
1964 или 1583 или 811

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7345 и 7346 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6587 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5597 и 5598 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2590.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1837 година се протега во 4473 и 4474, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4533 и 4534 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2380. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1252 и 1253 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди