< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1818 (MDCCCXVIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1818. година од новата ера, 818. од вториот милениум, 18. од 19 век и деветта од 1810-тите.

1818 г.  во други календари
Грегоријански календар 1818
MDCCCXVIII
Ab urbe condita 2571
Асирски календар 6568
Бахајски календар -26–-25
Бенгалски календар 1225
Берберски календар 2768
Будистички календар 2362
Бурмански календар 1180
Византиски календар 7326–7327
Еврејски календар 5578–5579
Ерменски календар 1267
ԹՎ ՌՄԿԷ
Етиопски календар 1810-1811
Игбоански календар 818–819
Ирански календар 1196–1197
Исламски календар 1233–1234
Јапонски календар Бунка 15Бунсеи 1
(元年)
Јулијански календар Грегоријански минус 12 дена
Кинески календар 丁丑年月日
(4454/4514)
— до —
戊寅年月日
(4455/4515)
Коптски календар 1534–1535
Корејски календар 4151
Календар Мингуо 94 пред РК
民前94年
Селевкидски календар 2129–2130
Тајландски сончев календар 2361
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1874–1875
 - Шака самват 1740–1741
 - Кали југа 4919–4920
Француски револуционерен календар XXVIXXVII
26–27
Холоценски календар 11818
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7326 и 7327 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6568 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5578 и 5579 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2571.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1818. година се протега во 4454 и 4455, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4514 и 4515 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2361. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1233 и 1234 исламска година.

НастаниУреди

Без датумУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди