< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2016 (MMXVI) била престапна година којашто започнала во ден петок според грегоријанскиот календар, а воедно и шеснаесеттата година од 3 милениум и 21 век, како и седма од 2010-тите.

2016 во разни календари
Грегоријански календар2016
MMXVI
Ab urbe condita2769
Ерменски календар1465
ԹՎ ՌՆԿԵ
Асирски календар6766
Бахајски календар172–173
Балиски календар1937–1938
Бенгалски календар1423
Берберски календар2966
Будистички календар2560
Бурмански календар1378
Византиски календар7524–7525
Кинески календар乙未(дрв. коза)
4712 или 4652
    — до —
丙申年 (огн. мајмун)
4713 или 4653
Коптски календар1732–1733
Етиопски календар2008–2009
Еврејски календар5776–5777
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2072–2073
 - Сачка ера1937–1938
 - Кали-југа5116–5117
Холоценски календар12016
Игбоански календар1016–1017
Ирански календар1394–1395
Исламски календар1437–1438
Јапонски календарХејсеј 28
(平成28年)
Јавански календар1949–1950
Џуче-календар105
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4349
Мингуо-календарТајван 105
民國105年
Нанакшахи548
Тајландски сончев календар2559
Тибетски календар阴木羊年
(женско дрво-коза)
2142 или 1761 или 989
    — до —
阳火猴年
(машки оган-мајмун)
2143 или 1762 или 990
Униксно време1451606400 – 1483228799

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7524 и 7525 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6766 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5776 и 5777 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2769.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2016 година се протега во 4652 и 4653, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4712 и 4713 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2559. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1437 и 1438 исламска година.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...

Надворешни врски уреди