<< јули >>
Н П В С Ч П С
01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
2024

17 јули — 198-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (199-и во престапна година). Остануваат 167 денови до крајот на годината.

Настани:

1204  Во текот на Четвртата крстоносна војна, крстоносците го освоиле Цариград.
1762  Катерина Велика станува царица на Русија.
1862  Во САД стапи во сила Законот за ослободување на црнците-робови. Тогаш околу 190.000 поранешни робови од територијата на југот на САД стапија во редовите на федералната армија.
1917  Во знак на револт од улогата на Германија во Првата светска војна, кралот Џорџ V издал објава според која британското кралско семејство ќе го носи презимето Виндзор, наместо дотогашното Сакс-Кобург-Гота.
1918  По наредба на болшевиците, рускиот цар Николај II и неговото потесно семејство се стрелани во близината на Екатеринбург, Русија од единиците на Чека.
1936  Почнува Шпанската граѓанска војна.
1942  Почна Сталинградската битка меѓу германската и советската армија — веројатно најголемата битка во Втората светска војна.
1945  Во Потсдам, Германија, се одржала Потсдамската конференција на која се поништени освојувањата на Германија пред и во Втората светска војна, и нејзината територија е поделена меѓу сојузниците на четири окупациони зони.
1965  Американските бомбардери од типот Б-52 од базата Гуам за првпат ги бомбардираа целите на територијата на Виетнам.
1976  Индонезија го анектира Источен Тимор.
1984  Пуштен советскиот вселенски брод „Сојуз 12“. Космонаутката Светлана Савицка станала првата жена која се „прошетала“ во вселенскиот простор надвор од леталото.
1993  Во Будимпешта, деветте земји-членки на Средноевропската иницијатива (ЦЕИ), ја примија Република Македонија како полноправна, десетта членка на оваа асоцијација.

Родени:

1899  Џими Кегниамерикански глумец.
1920  Хуан Антонио Самаранч — шпански министер за спорт и претседател на Меѓународниот олимписки комитет од 1980 до 2001 година.
1925  Ласло Наѓ — унгарски поет и преведувач.
1935  Доналд Сатерлендканадски глумец.
1937  Петре Наковски — македонски романописец и преведувач.
1944  Карлос Алберто — бразилски фудбалер.
1948  Рон Ештонамерикански рок-музичар, член на групата „Стуџис“ (The Stooges).
1950  Стево Степановски — македонски библиофил.
1954  Ангела Меркелгермански канцелар.
1961  Гуру — американски рапер, музички продуцент и глумец.
1963  Миран Тепеш — словенечки скијачки скокач.
1966  Лу Барлоу — американски рок-музичар.
1972  Јап Стам — холандски фудбалер.
1976  Маркос Сена — бразилски фудбалер.
1985  Мартин Колер — швајцарски велосипедист.
1987  Андреј Воронцевич — руски кошаркар.
1991  Бари Маркус — холандски велосипедист.
1994  Бенжамен Менди — француски фудбалер.
1997  Јакуб Кохановски — полски одбојкар.

Починале:

855  Лав IVримски папа.
1489  Мимар Синан — прочуен отомански архитект.
1790  Адам Смит — најпознат претставник на англиската класична политичка економија.
1918  Николај II Романовцар на Русија, убиен заедно со членовите на неговото семејство.
1938  Роберт Вине — германски режисер.
1941  Аугуст Цесарец — хрватски револуционер и писател.
1946  Дража Михаиловиќсрпски четнички водач.
1959  Били Холидејамериканскa пејачкa.
1967  Џон Колтрејн — американски џез-музичар и композитор.
1969  Нестор Алексиев Мирчевски — македонски резбар.
1976  Вељо Личеноски — прв филмски монтажер во Македонија.
1986  Ристо Шишков — македонски глумец.
1992  Стефан Гајдов — македонски композитор.
2022  Жан-Луј Трентињан — француски глумец.