< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1644 (MDCXLIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1644 година од новата ера, 644. од вториот милениум, 44. од XVII век и петта од 1640-тите.

1644 во разни календари
Грегоријански календар1644
MDCXLIV
Ab urbe condita2397
Ерменски календар1093
ԹՎ ՌՂԳ
Асирски календар6394
Балиски календар1565–1566
Бенгалски календар1051
Берберски календар2594
Будистички календар2188
Бурмански календар1006
Византиски календар7152–7153
Кинески календар癸未(вод. коза)
4340 или 4280
    — до —
甲申年 (дрв. мајмун)
4341 или 4281
Коптски календар1360–1361
Етиопски календар1636–1637
Еврејски календар5404–5405
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1700–1701
 - Сачка ера1565–1566
 - Кали-југа4744–4745
Холоценски календар11644
Игбоански календар644–645
Ирански календар1022–1023
Исламски календар1053–1054
Јапонски календарКанеј 21 / Шохо 1
(正保元年)
Јавански календар1565–1566
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3977
Мингуо-календар268 пред Р. Кина
民前268年
Нанакшахи176
Тајландски сончев календар2186–2187
Тибетски календар阴水羊年
(женска вода-коза)
1770 или 1389 или 617
    — до —
阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
1771 или 1390 или 618

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7152 и 7153 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6394 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5404 и 5405 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2397.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1644 година се протега во 4280 и 4281, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4340 и 4341 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2187. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1053 и 1054 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди