< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1872 (MDCCCLXXII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1872 година од новата ера, 872. од вториот милениум, 72. од XIX век и трета од 1870-тите.

1872 во разни календари
Грегоријански календар1872
MDCCCLXXII
Ab urbe condita2625
Ерменски календар1321
ԹՎ ՌՅԻԱ
Асирски календар6622
Бахајски календар28–29
Балиски календар1793–1794
Бенгалски календар1279
Берберски календар2822
Будистички календар2416
Бурмански календар1234
Византиски календар7380–7381
Кинески календар辛未(мет. коза)
4568 или 4508
    — до —
壬申年 (вод. мајмун)
4569 или 4509
Коптски календар1588–1589
Етиопски календар1864–1865
Еврејски календар5632–5633
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1928–1929
 - Сачка ера1793–1794
 - Кали-југа4972–4973
Холоценски календар11872
Игбоански календар872–873
Ирански календар1250–1251
Исламски календар1288–1289
Јапонски календарМејџи 5
(明治5年)
Јавански календар1800–1801
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4205
Мингуо-календар40 пред Р. Кина
民前40年
Нанакшахи404
Тајландски сончев календар2414–2415
Тибетски календар阴金羊年
(женско железо-коза)
1998 или 1617 или 845
    — до —
阳水猴年
(машка вода-мајмун)
1999 или 1618 или 846

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7380 и 7381 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6622 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5632 и 5633 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2625.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1872 година се протега во 4508 и 4509, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4568 и 4569 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2415. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1288 и 1289 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди