< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1904 (MCMIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1904 година од новата ера, 904. од вториот милениум, 4. од XX век и петта од 1900-тите.

1904 во разни календари
Грегоријански календар1904
MCMIV
Ab urbe condita2657
Ерменски календар1353
ԹՎ ՌՅԾԳ
Асирски календар6654
Бахајски календар60–61
Балиски календар1825–1826
Бенгалски календар1311
Берберски календар2854
Будистички календар2448
Бурмански календар1266
Византиски календар7412–7413
Кинески календар癸卯(вод. зајак)
4600 или 4540
    — до —
甲辰年 (дрв. змеј)
4601 или 4541
Коптски календар1620–1621
Етиопски календар1896–1897
Еврејски календар5664–5665
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1960–1961
 - Сачка ера1825–1826
 - Кали-југа5004–5005
Холоценски календар11904
Игбоански календар904–905
Ирански календар1282–1283
Исламски календар1321–1322
Јапонски календарМејџи 37
(明治37年)
Јавански календар1833–1834
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4237
Мингуо-календар8 пред Р. Кина
民前8年
Нанакшахи436
Тајландски сончев календар2446–2447
Тибетски календар阴水兔年
(женска вода-зајак)
2030 или 1649 или 877
    — до —
阳木龙年
(машко дрво-змеј)
2031 или 1650 или 878

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7412 и 7413 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6654 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5664 и 5665 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2657.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1904 година се протега во 4540 и 4541, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4600 и 4601 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2447. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1321 и 1322 исламска година.

Настани

уреди

јануари

уреди
  • 25 јануари - Излезе првиот број на белградскиот весник „Политика“.

февруари

уреди

март

уреди

април

уреди

јуни

уреди

јули

уреди

август

уреди

септември

уреди

октомври

уреди

ноември

уреди

декември

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди