< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1715 (MDCCXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1715 година од новата ера, 715. од вториот милениум, 15. од XVIII век и шеста од 1710-тите.

1715 во разни календари
Грегоријански календар1715
MDCCXV
Ab urbe condita2468
Ерменски календар1164
ԹՎ ՌՃԿԴ
Асирски календар6465
Балиски календар1636–1637
Бенгалски календар1122
Берберски календар2665
Будистички календар2259
Бурмански календар1077
Византиски календар7223–7224
Кинески календар甲午(дрв. коњ)
4411 или 4351
    — до —
乙未年 (дрв. коза)
4412 или 4352
Коптски календар1431–1432
Етиопски календар1707–1708
Еврејски календар5475–5476
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1771–1772
 - Сачка ера1636–1637
 - Кали-југа4815–4816
Холоценски календар11715
Игбоански календар715–716
Ирански календар1093–1094
Исламски календар1126–1128
Јапонски календарШотоку 5
(正徳5年)
Јавански календар1638–1639
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4048
Мингуо-календар197 пред Р. Кина
民前197年
Нанакшахи247
Тајландски сончев календар2257–2258
Тибетски календар阳木马年
(машко дрво-коњ)
1841 или 1460 или 688
    — до —
阴木羊年
(женско дрво-коза)
1842 или 1461 или 689

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7223 и 7224 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6465 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5475 и 5476 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2468.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1715 година се протега во 4351 и 4352, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4411 и 4412 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2258. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1126 и 1128 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди