Андалусија
Грб Знаме
Грб Знаме
Алказар, арапска тврдина, Херез де ла Фронтера
Алказар, арапска тврдина, Херез де ла Фронтера
Држава  Шпанија
Главен град Севиља
Јазик во заедницата шпански
Службени јазици шпански
Назив на жителите Андалужанци, Андалужанки
Број на жители
(INE 2006)
7.975.672
Површина 87.268 км²
Андалусија на мапа на Шпанија
Број на пратеници
Конгрес 61
Сенат 30
Претседател Хосе Антионио Грињан (PSOE)
Интернет страница


Андалусија[1] (шпански: Andalusia) — автономна покраина во Шпанија. Таа граничи со Гибралтар, Средоземно Море и Атлантски Океан на југ; со Екстремадура и Кастиља-Ла Манча на север; со покраината Мурсија на исток; и со Португалија на запад. Андалусија зафаќа површина од 87.268 км2 и има 8,3 милиони жители. Главен град на Андалусија е Севиља.

Андалусија како тема во уметноста и во популарната култура

уреди
  • „Андалусија“ (Andalucia) — песна на американскиот рок-музичар Џон Кејл (John Cale) од 1973 година.[2]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Правопис на македонскиот јазик (II. изд.). Скопје: Институт за македонски јазик „Крсте Мисирков“. 2017. стр. 287. ISBN 978-608-220-042-2.
  2. YouTube, John Cale: Paris 1919 (Full Album) (пристапено на 13.2.2018)

Надворешни врски

уреди