< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1828 (MDCCCXXVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1828 година од новата ера, 828. од вториот милениум, 28. од XIX век и деветта од 1820-тите.

1828 во разни календари
Грегоријански календар1828
MDCCCXXVIII
Ab urbe condita2581
Ерменски календар1277
ԹՎ ՌՄՀԷ
Асирски календар6578
Балиски календар1749–1750
Бенгалски календар1235
Берберски календар2778
Будистички календар2372
Бурмански календар1190
Византиски календар7336–7337
Кинески календар丁亥(огн. свиња)
4524 или 4464
    — до —
戊子年 (зем. стаорец)
4525 или 4465
Коптски календар1544–1545
Етиопски календар1820–1821
Еврејски календар5588–5589
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1884–1885
 - Сачка ера1749–1750
 - Кали-југа4928–4929
Холоценски календар11828
Игбоански календар828–829
Ирански календар1206–1207
Исламски календар1243–1244
Јапонски календарБунсеј 11
(文政11年)
Јавански календар1755–1756
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4161
Мингуо-календар84 пред Р. Кина
民前84年
Нанакшахи360
Тајландски сончев календар2370–2371
Тибетски календар阴火猪年
(женски оган-свиња)
1954 или 1573 или 801
    — до —
阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
1955 или 1574 или 802

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7336 и 7337 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6578 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5588 и 5589 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2581.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1828 година се протега во 4464 и 4465, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4524 и 4525 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2371. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1243 и 1244 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди