< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1990 (MCMXC) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1990 година од новата ера, 990. од вториот милениум, 90. од XX век и прва од 1990-тите.

1990 во разни календари
Грегоријански календар1990
MCMXC
Ab urbe condita2743
Ерменски календар1439
ԹՎ ՌՆԼԹ
Асирски календар6740
Бахајски календар146–147
Балиски календар1911–1912
Бенгалски календар1397
Берберски календар2940
Будистички календар2534
Бурмански календар1352
Византиски календар7498–7499
Кинески календар己巳(зем. змија)
4686 или 4626
    — до —
庚午年 (мет. коњ)
4687 или 4627
Коптски календар1706–1707
Етиопски календар1982–1983
Еврејски календар5750–5751
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2046–2047
 - Сачка ера1911–1912
 - Кали-југа5090–5091
Холоценски календар11990
Игбоански календар990–991
Ирански календар1368–1369
Исламски календар1410–1411
Јапонски календарХејсеј 2
(平成2年)
Јавански календар1922–1923
Џуче-календар79
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4323
Мингуо-календарТајван 79
民國79年
Нанакшахи522
Тајландски сончев календар2533
Тибетски календар阴土蛇年
(женска земја-змија)
2116 или 1735 или 963
    — до —
阳金马年
(машко железо-коњ)
2117 или 1736 или 964
Униксно време631152000 – 662687999

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7498 и 7499 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6740 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5750 и 5751 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2743.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1990 година се протега во 4626 и 4627, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4686 и 4687 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2533. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1410 и 1411 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди