< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1981 (MCMLXXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1981 година од новата ера, 981. од вториот милениум, 81. од XX век и втора од 1980-тите.

1981 во разни календари
Грегоријански календар1981
MCMLXXXI
Ab urbe condita2734
Ерменски календар1430
ԹՎ ՌՆԼ
Асирски календар6731
Бахајски календар137–138
Балиски календар1902–1903
Бенгалски календар1388
Берберски календар2931
Будистички календар2525
Бурмански календар1343
Византиски календар7489–7490
Кинески календар庚申(мет. мајмун)
4677 или 4617
    — до —
辛酉年 (мет. петел)
4678 или 4618
Коптски календар1697–1698
Етиопски календар1973–1974
Еврејски календар5741–5742
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2037–2038
 - Сачка ера1902–1903
 - Кали-југа5081–5082
Холоценски календар11981
Игбоански календар981–982
Ирански календар1359–1360
Исламски календар1401–1402
Јапонски календарШова 56
(昭和56年)
Јавански календар1913–1914
Џуче-календар70
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4314
Мингуо-календарТајван 70
民國70年
Нанакшахи513
Тајландски сончев календар2524
Тибетски календар阳金猴年
(машко железо-мајмун)
2107 или 1726 или 954
    — до —
阴金鸡年
(женско железо-петел)
2108 или 1727 или 955
Униксно време347155200 – 378691199

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7489 и 7490 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6731 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5741 и 5742 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2734.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1981 година се протега во 4617 и 4618, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4677 и 4678 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2524. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1401 и 1402 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди