< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2005 (MMV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 2005 година од новата ера, 5. од третиот милениум, 5. од XXI век и шеста од 2000-тите.

2005 во разни календари
Грегоријански календар2005
MMV
Ab urbe condita2758
Ерменски календар1454
ԹՎ ՌՆԾԴ
Асирски календар6755
Бахајски календар161–162
Балиски календар1926–1927
Бенгалски календар1412
Берберски календар2955
Будистички календар2549
Бурмански календар1367
Византиски календар7513–7514
Кинески календар甲申(дрв. мајмун)
4701 или 4641
    — до —
乙酉年 (дрв. петел)
4702 или 4642
Коптски календар1721–1722
Етиопски календар1997–1998
Еврејски календар5765–5766
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2061–2062
 - Сачка ера1926–1927
 - Кали-југа5105–5106
Холоценски календар12005
Игбоански календар1005–1006
Ирански календар1383–1384
Исламски календар1425–1426
Јапонски календарХејсеј 17
(平成17年)
Јавански календар1937–1938
Џуче-календар94
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4338
Мингуо-календарТајван 94
民國94年
Нанакшахи537
Тајландски сончев календар2548
Тибетски календар阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
2131 или 1750 или 978
    — до —
阴木鸡年
(женско дрво-петел)
2132 или 1751 или 979
Униксно време1104537600 – 1136073599
палец
палец

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7513 и 7514 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6755 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5765 и 5766 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2758.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2005 година се протега во 4641 и 4642, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4701 и 4702 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2548. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1425 и 1426 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди