< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1948 (MCMXLVIII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1948. година од новата ера, 948. од вториот милениум, 48. од 20 век и деветта од 1940-тите.

1948 г.  во други календари
Грегоријански календар 1948
MCMXLVIII
Ab urbe condita 2701
Асирски календар 6698
Бахајски календар 104–105
Бенгалски календар 1355
Берберски календар 2898
Будистички календар 2492
Бурмански календар 1310
Византиски календар 7456–7457
Еврејски календар 5708–5709
Ерменски календар 1397
ԹՎ ՌՅՂԷ
Етиопски календар 1940-1941
Игбоански календар 948–949
Ирански календар 1326–1327
Исламски календар 1367–1368
Јапонски календар Период Шова 23
(23年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 丁亥年月日
(4584/4644)
— до —
戊子年月日
(4585/4645)
Коптски календар 1664–1665
Корејски календар 4281
Календар Мингуо Република Кина 37
民國37年
Селевкидски календар 2259–2260
Тајландски сончев календар 2491
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 2004–2005
 - Шака самват 1870–1871
 - Кали југа 5049–5050
Француски револуционерен календар CLVICLVII
156–157
Холоценски календар 11948
Џуче-календар 37

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7456 и 7457 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6698 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5708 и 5709 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2701.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1948. година се протега во 4584 и 4585, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4644 и 4645 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2491. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1367 и 1368 исламска година.


НастаниУреди

јануариУреди

февруариУреди

мартУреди

априлУреди

мајУреди

јуниУреди

јулиУреди

августУреди

септемвриУреди

октомвриУреди

ноемвриУреди

декемвриУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди


Видете исто: