< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1901 (MCMI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1901 година од новата ера, 901. од вториот милениум, 1. од XX век и втора од 1900-тите.

1901 во разни календари
Грегоријански календар1901
MCMI
Ab urbe condita2654
Ерменски календар1350
ԹՎ ՌՅԾ
Асирски календар6651
Бахајски календар57–58
Балиски календар1822–1823
Бенгалски календар1308
Берберски календар2851
Будистички календар2445
Бурмански календар1263
Византиски календар7409–7410
Кинески календар庚子(мет. стаорец)
4597 или 4537
    — до —
辛丑年 (мет. вол)
4598 или 4538
Коптски календар1617–1618
Етиопски календар1893–1894
Еврејски календар5661–5662
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1957–1958
 - Сачка ера1822–1823
 - Кали-југа5001–5002
Холоценски календар11901
Игбоански календар901–902
Ирански календар1279–1280
Исламски календар1318–1319
Јапонски календарМејџи 34
(明治34年)
Јавански календар1830–1831
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4234
Мингуо-календар11 пред Р. Кина
民前11年
Нанакшахи433
Тајландски сончев календар2443–2444
Тибетски календар阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
2027 или 1646 или 874
    — до —
阴金牛年
(женско железо-вол)
2028 или 1647 или 875

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7409 и 7410 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6651 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5661 и 5662 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2654.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1901 година се протега во 4537 и 4538, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4597 и 4598 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2444. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1318 и 1319 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди