< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1859 (MDCCCLIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1859 година од новата ера, 859. од вториот милениум, 59. од XIX век и последна од 1850-тите.

1859 во разни календари
Грегоријански календар1859
MDCCCLIX
Ab urbe condita2612
Ерменски календар1308
ԹՎ ՌՅԸ
Асирски календар6609
Бахајски календар15–16
Балиски календар1780–1781
Бенгалски календар1266
Берберски календар2809
Будистички календар2403
Бурмански календар1221
Византиски календар7367–7368
Кинески календар戊午(зем. коњ)
4555 или 4495
    — до —
己未年 (зем. коза)
4556 или 4496
Коптски календар1575–1576
Етиопски календар1851–1852
Еврејски календар5619–5620
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1915–1916
 - Сачка ера1780–1781
 - Кали-југа4959–4960
Холоценски календар11859
Игбоански календар859–860
Ирански календар1237–1238
Исламски календар1275–1276
Јапонски календарАнсеј 6
(安政6年)
Јавански календар1787–1788
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4192
Мингуо-календар53 пред Р. Кина
民前53年
Нанакшахи391
Тајландски сончев календар2401–2402
Тибетски календар阳土马年
(машка земја-коњ)
1985 или 1604 или 832
    — до —
阴土羊年
(женска земја-коза)
1986 или 1605 или 833

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7367 и 7368 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6609 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5619 и 5620 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2612.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1859 година се протега во 4495 и 4496, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4555 и 4556 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2402. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1275 и 1276 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди