< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2020 (MMXX) — престапна година според грегоријанскиот календар. Тоа e 2020 година од новата ера, а воедно и 20-та година од третиот милениум и XXI век, како и прва од 2020-тите.

2020 во разни календари
Грегоријански календар2020
MMXX
Ab urbe condita2773
Ерменски календар1469
ԹՎ ՌՆԿԹ
Асирски календар6770
Бахајски календар176–177
Балиски календар1941–1942
Бенгалски календар1427
Берберски календар2970
Будистички календар2564
Бурмански календар1382
Византиски календар7528–7529
Кинески календар己亥(зем. свиња)
4716 или 4656
    — до —
庚子年 (мет. стаорец)
4717 или 4657
Коптски календар1736–1737
Етиопски календар2012–2013
Еврејски календар5780–5781
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2076–2077
 - Сачка ера1941–1942
 - Кали-југа5120–5121
Холоценски календар12020
Игбоански календар1020–1021
Ирански календар1398–1399
Исламски календар1441–1442
Јапонски календарРејва 2
(令和2年)
Јавански календар1953–1954
Џуче-календар109
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4353
Мингуо-календарТајван 109
民國109年
Нанакшахи552
Тајландски сончев календар2563
Тибетски календар阴土猪年
(женска земја-свиња)
2146 или 1765 или 993
    — до —
阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
2147 или 1766 или 994
Униксно време1577836800 – 1609459199

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7528 и 7529 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6770 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5780 и 5781 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2773.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2020 година се протега во 4656 и 4657, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4716 и 4717 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2563. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1441 и 1442 исламска година.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...

Надворешни врски уреди