< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1935 (MCMXXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1935 година од новата ера, 935. од вториот милениум, 35. од XX век и шеста од 1930-тите.

1935 во разни календари
Грегоријански календар1935
MCMXXXV
Ab urbe condita2688
Ерменски календар1384
ԹՎ ՌՅՁԴ
Асирски календар6685
Бахајски календар91–92
Балиски календар1856–1857
Бенгалски календар1342
Берберски календар2885
Будистички календар2479
Бурмански календар1297
Византиски календар7443–7444
Кинески календар甲戌(дрв. куче)
4631 или 4571
    — до —
乙亥年 (дрв. свиња)
4632 или 4572
Коптски календар1651–1652
Етиопски календар1927–1928
Еврејски календар5695–5696
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1991–1992
 - Сачка ера1856–1857
 - Кали-југа5035–5036
Холоценски календар11935
Игбоански календар935–936
Ирански календар1313–1314
Исламски календар1353–1354
Јапонски календарШова 10
(昭和10年)
Јавански календар1865–1866
Џуче-календар24
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4268
Мингуо-календарР. Кина 24
民國24年
Нанакшахи467
Тајландски сончев календар2477–2478
Тибетски календар阳木狗年
(машко дрво-куче)
2061 или 1680 или 908
    — до —
阴木猪年
(женско дрво-свиња)
2062 или 1681 или 909

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7443 и 7444 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6685 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5695 и 5696 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2688.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1935 година се протега во 4571 и 4572, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4631 и 4632 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2478. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1353 и 1354 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди