< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1794 (MDCCXCIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1794 година од новата ера, 794. од вториот милениум, 94. од XVIII век и петта од 1790-тите.

1794 во разни календари
Грегоријански календар1794
MDCCXCIV
Француски републикански календар2–3
Ab urbe condita2547
Ерменски календар1243
ԹՎ ՌՄԽԳ
Асирски календар6544
Балиски календар1715–1716
Бенгалски календар1201
Берберски календар2744
Будистички календар2338
Бурмански календар1156
Византиски календар7302–7303
Кинески календар癸丑(вод. вол)
4490 или 4430
    — до —
甲寅年 (дрв. тигар)
4491 или 4431
Коптски календар1510–1511
Етиопски календар1786–1787
Еврејски календар5554–5555
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1850–1851
 - Сачка ера1715–1716
 - Кали-југа4894–4895
Холоценски календар11794
Игбоански календар794–795
Ирански календар1172–1173
Исламски календар1208–1209
Јапонски календарКансеј 6
(寛政6年)
Јавански календар1720–1721
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4127
Мингуо-календар118 пред Р. Кина
民前118年
Нанакшахи326
Тајландски сончев календар2336–2337
Тибетски календар阴水牛年
(женска вода-вол)
1920 или 1539 или 767
    — до —
阳木虎年
(машко дрво-тигар)
1921 или 1540 или 768

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7302 и 7303 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6544 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5554 и 5555 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2547.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1794 година се протега во 4430 и 4431, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4490 и 4491 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2337. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1208 и 1209 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди