< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1822 (MDCCCXXII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1822 година од новата ера, 822. од вториот милениум, 22. од XIX век и трета од 1820-тите.

1822 во разни календари
Грегоријански календар1822
MDCCCXXII
Ab urbe condita2575
Ерменски календар1271
ԹՎ ՌՄՀԱ
Асирски календар6572
Балиски календар1743–1744
Бенгалски календар1229
Берберски календар2772
Будистички календар2366
Бурмански календар1184
Византиски календар7330–7331
Кинески календар辛巳(мет. змија)
4518 или 4458
    — до —
壬午年 (вод. коњ)
4519 или 4459
Коптски календар1538–1539
Етиопски календар1814–1815
Еврејски календар5582–5583
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1878–1879
 - Сачка ера1743–1744
 - Кали-југа4922–4923
Холоценски календар11822
Игбоански календар822–823
Ирански календар1200–1201
Исламски календар1237–1238
Јапонски календарБунсеј 5
(文政5年)
Јавански календар1749–1750
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4155
Мингуо-календар90 пред Р. Кина
民前90年
Нанакшахи354
Тајландски сончев календар2364–2365
Тибетски календар阴金蛇年
(женско железо-змија)
1948 или 1567 или 795
    — до —
阳水马年
(машка вода-коњ)
1949 или 1568 или 796

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7330 и 7331 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6572 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5582 и 5583 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2575.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1822 година се протега во 4458 и 4459, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4518 и 4519 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2365. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1237 и 1238 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди