< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1821 (MDCCCXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1821 година од новата ера, 821. од вториот милениум, 21. од XIX век и втора од 1820-тите.

1821 во разни календари
Грегоријански календар1821
MDCCCXXI
Ab urbe condita2574
Ерменски календар1270
ԹՎ ՌՄՀ
Асирски календар6571
Балиски календар1742–1743
Бенгалски календар1228
Берберски календар2771
Будистички календар2365
Бурмански календар1183
Византиски календар7329–7330
Кинески календар庚辰(мет. змеј)
4517 или 4457
    — до —
辛巳年 (мет. змија)
4518 или 4458
Коптски календар1537–1538
Етиопски календар1813–1814
Еврејски календар5581–5582
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1877–1878
 - Сачка ера1742–1743
 - Кали-југа4921–4922
Холоценски календар11821
Игбоански календар821–822
Ирански календар1199–1200
Исламски календар1236–1237
Јапонски календарБунсеј 4
(文政4年)
Јавански календар1748–1749
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4154
Мингуо-календар91 пред Р. Кина
民前91年
Нанакшахи353
Тајландски сончев календар2363–2364
Тибетски календар阳金龙年
(машко железо-змеј)
1947 или 1566 или 794
    — до —
阴金蛇年
(женско железо-змија)
1948 или 1567 или 795

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7329 и 7330 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6571 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5581 и 5582 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2574.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1821 година се протега во 4457 и 4458, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4517 и 4518 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2364. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1236 и 1237 исламска година.

Настани уреди

јануари уреди

  • 28 јануари - Прокламирана е независноста на Перу, со што, сепак, не било дефинитивно завршено речиси 300-годишното колонијално владеење на Шпанија во таа латинскоамериканска земја. Шпанија се обидуваше уште три години да ја наметне својата власт во Перу.

февруари уреди

март уреди

април уреди

мај уреди

јуни уреди

јули уреди

август уреди

септември уреди

октомври уреди

ноември уреди

декември уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди