< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1061 (MLXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1061 година од новата ера, 61. од вториот милениум, 61. од XI век и втора од 1060-тите.

1061 во разни календари
Грегоријански календар1061
MLXI
Ab urbe condita1814
Ерменски календар510
ԹՎ ՇԺ
Асирски календар5811
Балиски календар982–983
Бенгалски календар468
Берберски календар2011
Будистички календар1605
Бурмански календар423
Византиски календар6569–6570
Кинески календар庚子(мет. стаорец)
3757 или 3697
    — до —
辛丑年 (мет. вол)
3758 или 3698
Коптски календар777–778
Етиопски календар1053–1054
Еврејски календар4821–4822
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1117–1118
 - Сачка ера982–983
 - Кали-југа4161–4162
Холоценски календар11061
Игбоански календар61–62
Ирански календар439–440
Исламски календар452–453
Јапонски календарКохеј 4
(康平4年)
Јавански календар964–965
Јулијански календар1061
MLXI
Корејски календар3394
Мингуо-календар851 пред Р. Кина
民前851年
Нанакшахи−407
Селевкидски календар1372/1373 г.г.
Тајландски сончев календар1603–1604
Тибетски календар阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
1187 или 806 или 34
    — до —
阴金牛年
(женско железо-вол)
1188 или 807 или 35

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6569 и 6570 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5811 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4821 и 4822 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1814.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1061 година се протега во 3697 и 3698, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3757 и 3758 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1604. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 452 и 453 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди
 
Папата Никола II

Надворешни врски

уреди