Енис Барди

Македонски фудбалер

Енис Барди (роден на 2 јули 1995 во Скопје) — македонски фудбалер со албанско потекло, играч од средниот ред на Леванте и на македонската фудбалска репрезентација.

Енис Барди
Енис Барди.jpg
Лични податоци
Полно име Енис Барди
Роден на 2 јули 1995 (1995-07-02) (27 г.)
Роден во Скопје, Македонија
Држава Македонија Македонија
Висина &100000000000001720000001,72 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Леванте Леванте
Број 10
Младинска кариера
Шкупи Шкупи
2013 Брондби Брондби
2014 Flag of None.svg Преспа Бирлик
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2014 Flag of None.svg Преспа Бирлик 10 (5)
2014–2017 Ујпешт Ујпешт 79 (19)
2017– Леванте Леванте 125 (22)
Репрезентација
2013 Македонија Македонија 18 1 (0)
2013–2014 Македонија Македонија 19 4 (0)
2014–2017 Македонија Македонија 21 14 (4)
2015– Македонија Македонија 41 (9)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 27 август 2017
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 25 јуни 2017

Клупска кариераУреди

Рани годиниУреди

Енис Барди е роден во Скопје. Своите фудбалски почетоци ги имал за екипата на ФК Шкупи. Во 2013 година заминал во младинската школа на ФК Брондби, но истата година потпишал едногодишен договор со шведскиот второлигаш ФК Преспа Бирлик[1]. За екипата на Преспа одиграл десет натпревари и постигнал пет погодоци, помагајќи екипата да се спаси од испаѓање[2].

ФК УјпештУреди

Во август 2014 година, Барди се преселил во редовите на унгарскиот клуб ФК Ујпешт,[3] потпишувајќи тригодишен договор кон крајот на месецот[4]. За клубот дебитирал на 14 септември, започнувајќи со загуба од 2-0 против ФК Видеотон.

Барди го постигнал својот прв гол за Ујпешт на 24 октомври 2014 година во домашната победа од 3-2 против ФК Њиреѓхаза Спартак. Тој станал клучен играч во сезоната 2016-17, постигнувајќи 12 гола и станал најдобар стрелец во клубот.

ЛевантеУреди

На 17 јули 2017 година, Барди се согласил на тригодишен договор со шпанскиот клуб од ФК Леванте[5]. За новиот тим дебитирал на 21 август во домашната победа со 1-0 против ФК Виљареал.[6].

На 26 август 2017 година, Барди го постигнал својот прв гол во новиот клуб преку директен слободен удар во домашниот натпревар против Депортиво Ла Коруња кој завршил со резултат од 2-2[7]. На 23 април 2018, во победата со 3-1 на гостувањето кај Атлетик Билбао Барди постигнал два гола од слободен удар од речиси иста позиција во период од само две минути со кој му донел пресврт и водство на Леванте од 2-1, по почетната негатива на неговиот тим.[8]

Репрезентативна кариераУреди

Барди ја претставувал Македонската фудбалска репрезентација под 18 години, до 19 години и 21 година пред да го има своето деби за сениуорската репрезентрација на 27 март 2015 година во квалификациската домашна загуба од 1-2 против Белорусија[9].

Со Фудбалската репрезентација на Македонија под 21 година учествувал на Европското првенство во фудбал за играчи под 21 година во Полска.

Статистички податоциУреди

Клупски податоциУреди

Обновено на 25 август 2017[10]
Клуб Сезона Лига Куп Лига куп Останато Вкупно
Лига Натпревари Погодоци Натпревари Погодоци Натпревари Погодоци Натпревари Погодоци Натпревари Погодоци
ФК Преспа Бирлик 2014 Втора лига 10 5 10 5
ФК Ујпешт 2014–15 Прва лига 21 2 5 0 3 0 29 2
2015–16 29 5 5 1 34 6
2016–17 29 12 2 1 31 13
Вкупно 79 19 12 2 3 0 94 21
ФК Леванте 2017–18 Ла Лига 1 0 0 0 1 0
Вкупно 90 24 12 2 0 0 3 0 105 26

Репрезентативни податоциУреди

Обновено на 12 ноември 2016[11]
Македонија
Година Натпревари Погодоци
2015 4 0
2016 2 0
Вкупно 6 0

НаводиУреди

 1. „Exclusive: Bardhi from today of KSF Prespa from Sweden“. PortAlb. 15 November 2013. Посетено на 16 August 2017.
 2. „Thanks Enis!“ (шведски). KSF Prespa. 17 July 2017. Архивирано од изворникот на 2017-08-16. Посетено на 16 August 2017.
 3. „Enis Bardhi on trial“ (унгарски). Újpest FC. 29 August 2014. Посетено на 16 August 2017.
 4. „Exclusive: Enis Bardhi to Újpest in Hungary“. PortAlb. 30 August 2014. Посетено на 16 August 2017.
 5. „Bardhi signs with Levante UD for the following three seasons“ (шпански). Levante UD. 17 July 2017. Посетено на 16 August 2017.
 6. „La Liga was missing Morales“ (шпански). Marca. 21 August 2017. Посетено на 21 August 2017.
 7. „Levante rescue a point with controversy“ (шпански). Marca. 26 August 2017. Посетено на 27 August 2017.
 8. Маестро Барди – два гола од слободен удар за три минути (видео) ekipa.mk
 9. „Belarus get the better of FYR Macedonia“. UEFA.com. 27 March 2015. Посетено на 16 August 2017.
 10. Енис Барди на soccerway . Retrieved 16 August 2017.
 11. „Енис Барди“. National Football Teams. Посетено на 16 August 2017.

Надворешни врскиУреди