< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1947 (MCMXLVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1947 година од новата ера, 947. од вториот милениум, 47. од XX век и осма од 1940-тите.

1947 во разни календари
Грегоријански календар1947
MCMXLVII
Ab urbe condita2700
Ерменски календар1396
ԹՎ ՌՅՂԶ
Асирски календар6697
Бахајски календар103–104
Балиски календар1868–1869
Бенгалски календар1354
Берберски календар2897
Будистички календар2491
Бурмански календар1309
Византиски календар7455–7456
Кинески календар丙戌(огн. куче)
4643 или 4583
    — до —
丁亥年 (огн. свиња)
4644 или 4584
Коптски календар1663–1664
Етиопски календар1939–1940
Еврејски календар5707–5708
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2003–2004
 - Сачка ера1868–1869
 - Кали-југа5047–5048
Холоценски календар11947
Игбоански календар947–948
Ирански календар1325–1326
Исламски календар1366–1367
Јапонски календарШова 22
(昭和22年)
Јавански календар1878–1879
Џуче-календар36
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4280
Мингуо-календарР. Кина 36
民國36年
Нанакшахи479
Тајландски сончев календар2490
Тибетски календар阳火狗年
(машки оган-куче)
2073 или 1692 или 920
    — до —
阴火猪年
(женски оган-свиња)
2074 или 1693 или 921

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7455 и 7456 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6697 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5707 и 5708 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2700.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1947 година се протега во 4583 и 4584, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4643 и 4644 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2490. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1366 и 1367 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди