< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1919 (MCMXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1919 година од новата ера, 919. од вториот милениум, 19. од XX век и последна од 1910-тите.

1919 во разни календари
Грегоријански календар1919
MCMXIX
Ab urbe condita2672
Ерменски календар1368
ԹՎ ՌՅԿԸ
Асирски календар6669
Бахајски календар75–76
Балиски календар1840–1841
Бенгалски календар1326
Берберски календар2869
Будистички календар2463
Бурмански календар1281
Византиски календар7427–7428
Кинески календар戊午(зем. коњ)
4615 или 4555
    — до —
己未年 (зем. коза)
4616 или 4556
Коптски календар1635–1636
Етиопски календар1911–1912
Еврејски календар5679–5680
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1975–1976
 - Сачка ера1840–1841
 - Кали-југа5019–5020
Холоценски календар11919
Игбоански календар919–920
Ирански календар1297–1298
Исламски календар1337–1338
Јапонски календарТајшо 8
(大正8年)
Јавански календар1849–1850
Џуче-календар8
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4252
Мингуо-календарР. Кина 8
民國8年
Нанакшахи451
Тајландски сончев календар2461–2462
Тибетски календар阳土马年
(машка земја-коњ)
2045 или 1664 или 892
    — до —
阴土羊年
(женска земја-коза)
2046 или 1665 или 893

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7427 и 7428 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6669 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5679 и 5680 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2672.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1919 година се протега во 4555 и 4556, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4615 и 4616 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2462. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1337 и 1338 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди