< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1966 (MCMLXVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1966 година од новата ера, 966. од вториот милениум, 66. од XX век и седма од 1960-тите.

1966 во разни календари
Грегоријански календар1966
MCMLXVI
Ab urbe condita2719
Ерменски календар1415
ԹՎ ՌՆԺԵ
Асирски календар6716
Бахајски календар122–123
Балиски календар1887–1888
Бенгалски календар1373
Берберски календар2916
Будистички календар2510
Бурмански календар1328
Византиски календар7474–7475
Кинески календар乙巳(дрв. змија)
4662 или 4602
    — до —
丙午年 (огн. коњ)
4663 или 4603
Коптски календар1682–1683
Етиопски календар1958–1959
Еврејски календар5726–5727
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2022–2023
 - Сачка ера1887–1888
 - Кали-југа5066–5067
Холоценски календар11966
Игбоански календар966–967
Ирански календар1344–1345
Исламски календар1385–1386
Јапонски календарШова 41
(昭和41年)
Јавански календар1897–1898
Џуче-календар55
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4299
Мингуо-календарТајван 55
民國55年
Нанакшахи498
Тајландски сончев календар2509
Тибетски календар阴木蛇年
(женско дрво-змија)
2092 или 1711 или 939
    — до —
阳火马年
(машки оган-коњ)
2093 или 1712 или 940

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7474 и 7475 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6716 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5726 и 5727 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2719.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1966 година се протега во 4602 и 4603, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4662 и 4663 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2509. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1385 и 1386 исламска година.

Настани

уреди

Јануари

уреди

Февруари

уреди

Март

уреди

Април

уреди

Јуни

уреди

Јули

уреди

Август

уреди

Септември

уреди
 
Боцвана стекна независност од Обединетото Кралство на 30 септември

Октомври

уреди

Ноември

уреди

Декември

уреди

Непознати дати

уреди

Родени

уреди

Јануари

уреди
 
Ивица Дачиќ
 
Кристијан Керн
 
Патрик Демпси
 
Лена Филипсон
 
Рејн Вилсон
 
Ромарио

Февруари

уреди
 
Рик Естли
 
Сара Монтаги
 
Сидни Крафорд
 
Ричел Драч
 
Били Зејн
 
Теа Леони

Март

уреди
 
Зак Снајдер
 
Мајкл Ирвин
 
Мајкл Империоли

Април

уреди
 
Крис Еванс
 
Робин Рајт
 
Саманта Фокс
 
Џефри Ден Морган
 
Фил Туфнел
 
Стивен Болдвин
 
Дариус Ракер
 
Грег Вајс
 
Џенет Џексон
 
Х. Џон Бенџамин
 
Хелена Бонам Картер

Јуни

уреди
 
Емануел Сење
 
Џеј-Џеј Ејбрамс
 
Џон Кјузак
 
Мајк Тајсон
 
Басуки Чахаја Пурнама

Јули

уреди
 
Бријан Посен
 
Памела Адлон
 
Даглас ТенНејпел
 
Тамсин Грег
 
Енрике Пења Нието
 
Тим Браун
 
Ричард Стивен Хорвиц

Август

уреди
Податотека:Wikimania 2016 — Press conference with Jimmy Wales and Katherine Maher 01 (cropped).jpg
Џими Велс
 
Хали Бери
 
Мет Мајеларо
 
Родни Мулен
 
Енрико Лета

Септември

уреди
 
Салма Хајек
 
Тоби Џонс
 
Adam Sandler
 
Марија Каналс Барера

Октомври

уреди
 
Дејвид Камерон
 
Лук Пери
 
Мери Елизабет МекГлин
 
Џон Фавро
 
Стив Валентин
 
Роман Абрамович

Ноември

уреди
 
Дејвид Швимер
 
Венсан Касел
 
Гарсел Бове
 
Енди Мерил

Декември

уреди
 
Фред Армисен
 
Патриша Кас
 
Кифер Сатерленд
 
Дидрих Бајдер

Починати

уреди

Јануари

уреди
 
Винсент Ауриол
 
Ханес Колехмајнен
 
Абубакар Тафава Балева

Февруари

уреди
 
Бастер Китон
 
Френк Мерил

Март

уреди
 
Frits Zernike
 
Néstor Guillén

Април

уреди
 
Ивлин Во
 
Абдул Салам Ариф
 
Максимилијано Ернандес Мартинес
 
Венсеслау Брас

Јуни

уреди
 
Ед Вин

Јули

уреди
 
Монтгомери Клифт

август

уреди
 
Чарлс Витман
 
Висенте Колиндрес

Септември

уреди
 
Хендрик Фервурд
 
Пол Рејно
 
Ерик Флеминг

Октомври

уреди
 
Елизабет Арден

Ноември

уреди
 
Стејнгримур Стејнтоурсон
 
Шон Томас О’Кели

Декември

уреди
 
Волт Дизни
 
Хусин ел-Халиди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Chicago Bulls History, NBA.
  2. David C. Humphrey & David S. Patterson (eds), "January 31–March 8: The Honolulu Conference; Congressional Hearings on the War", Foreign Relations of the United States, 1964–1968, Volume IV, Vietnam, 1966, 1998.
  3. „DKW F102“. motorbase.com. Архивирано од изворникот на 2012-06-09. Посетено на October 14, 2012.
  4. „1966: Harold Wilson wins sweeping victory“. BBC News. March 31, 1966.
  5. „NOAA.gov“. Посетено на October 6, 2014.
  6. Van Staaveren, Jacob (2002). Gradual Failure: The air war over North Vietnam 1965-1966. DIANE Publishing. стр. 163–4. ISBN 9781428990180.
  7. Aircraft Accident Report. West Coast Airlines, Inc DC-9 N9101. Near Wemme, Oregon Архивирано на 16 февруари 2008 г., Adopted:December 11, 1967.
  8. Извештај по повод демонстрациите против Виетнамската војна во Белград 1966
  9. „Solved: the mystery of how AIDS left Africa“. New Scientist: 20. November 3, 2007.
  10. „Wikipedia: 50 languages, 1/2 million articles“. Wikimedia Foundation. April 25, 2004. Посетено на April 10, 2009. The Wikipedia project was founded in January 2001 by internet entrepreneur Jimmy Wales and philosopher Larry Sanger. Quoted from the April 25, 2004, first-ever press release issued by the Wikimedia Foundation.

Надворешни врски

уреди