< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1863 (MDCCCLXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1863 година од новата ера, 863. од вториот милениум, 63. од XIX век и четвртта од 1860-тите.

1863 во разни календари
Грегоријански календар1863
MDCCCLXIII
Ab urbe condita2616
Ерменски календар1312
ԹՎ ՌՅԺԲ
Асирски календар6613
Бахајски календар19–20
Балиски календар1784–1785
Бенгалски календар1270
Берберски календар2813
Будистички календар2407
Бурмански календар1225
Византиски календар7371–7372
Кинески календар壬戌(вод. куче)
4559 или 4499
    — до —
癸亥年 (вод. свиња)
4560 или 4500
Коптски календар1579–1580
Етиопски календар1855–1856
Еврејски календар5623–5624
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1919–1920
 - Сачка ера1784–1785
 - Кали-југа4963–4964
Холоценски календар11863
Игбоански календар863–864
Ирански календар1241–1242
Исламски календар1279–1280
Јапонски календарБункју 3
(文久3年)
Јавански календар1791–1792
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4196
Мингуо-календар49 пред Р. Кина
民前49年
Нанакшахи395
Тајландски сончев календар2405–2406
Тибетски календар阳水狗年
(машка вода-куче)
1989 или 1608 или 836
    — до —
阴水猪年
(женска вода-свиња)
1990 или 1609 или 837

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7371 и 7372 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6613 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5623 и 5624 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2616.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1863 година се протега во 4499 и 4500, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4559 и 4560 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2406. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1279 и 1280 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди