< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1857 (MDCCCLVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1857 година од новата ера, 857. од вториот милениум, 57. од XIX век и осма од 1850-тите.

1857 во разни календари
Грегоријански календар1857
MDCCCLVII
Ab urbe condita2610
Ерменски календар1306
ԹՎ ՌՅԶ
Асирски календар6607
Бахајски календар13–14
Балиски календар1778–1779
Бенгалски календар1264
Берберски календар2807
Будистички календар2401
Бурмански календар1219
Византиски календар7365–7366
Кинески календар丙辰(огн. змеј)
4553 или 4493
    — до —
丁巳年 (огн. змија)
4554 или 4494
Коптски календар1573–1574
Етиопски календар1849–1850
Еврејски календар5617–5618
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1913–1914
 - Сачка ера1778–1779
 - Кали-југа4957–4958
Холоценски календар11857
Игбоански календар857–858
Ирански календар1235–1236
Исламски календар1273–1274
Јапонски календарАнсеј 4
(安政4年)
Јавански календар1785–1786
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4190
Мингуо-календар55 пред Р. Кина
民前55年
Нанакшахи389
Тајландски сончев календар2399–2400
Тибетски календар阳火龙年
(машки оган-змеј)
1983 или 1602 или 830
    — до —
阴火蛇年
(женски оган-змија)
1984 или 1603 или 831

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7365 и 7366 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6607 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5617 и 5618 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2610.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1857 година се протега во 4493 и 4494, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4553 и 4554 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2400. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1273 и 1274 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди