< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1873 (MDCCCLXXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1873 година од новата ера, 873. од вториот милениум, 73. од XIX век и четвртта од 1870-тите.

1873 во разни календари
Грегоријански календар1873
MDCCCLXXIII
Ab urbe condita2626
Ерменски календар1322
ԹՎ ՌՅԻԲ
Асирски календар6623
Бахајски календар29–30
Балиски календар1794–1795
Бенгалски календар1280
Берберски календар2823
Будистички календар2417
Бурмански календар1235
Византиски календар7381–7382
Кинески календар壬申(вод. мајмун)
4569 или 4509
    — до —
癸酉年 (вод. петел)
4570 или 4510
Коптски календар1589–1590
Етиопски календар1865–1866
Еврејски календар5633–5634
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1929–1930
 - Сачка ера1794–1795
 - Кали-југа4973–4974
Холоценски календар11873
Игбоански календар873–874
Ирански календар1251–1252
Исламски календар1289–1290
Јапонски календарМејџи 6
(明治6年)
Јавански календар1801–1802
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4206
Мингуо-календар39 пред Р. Кина
民前39年
Нанакшахи405
Тајландски сончев календар2415–2416
Тибетски календар阳水猴年
(машка вода-мајмун)
1999 или 1618 или 846
    — до —
阴水鸡年
(женска вода-петел)
2000 или 1619 или 847

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7381 и 7382 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6623 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5633 и 5634 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2626.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1873 година се протега во 4509 и 4510, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4569 и 4570 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2416. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1289 и 1290 исламска година.

Поврзано автоматски генерирани Списоци во Категорија:Родени 1873 година, Категорија:Починати 1873 година

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди