< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1989 (MCMLXXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1989 година од новата ера, 989. од вториот милениум, 89. од XX век и последна од 1980-тите.

1989 во разни календари
Грегоријански календар1989
MCMLXXXIX
Ab urbe condita2742
Ерменски календар1438
ԹՎ ՌՆԼԸ
Асирски календар6739
Бахајски календар145–146
Балиски календар1910–1911
Бенгалски календар1396
Берберски календар2939
Будистички календар2533
Бурмански календар1351
Византиски календар7497–7498
Кинески календар戊辰(зем. змеј)
4685 или 4625
    — до —
己巳年 (зем. змија)
4686 или 4626
Коптски календар1705–1706
Етиопски календар1981–1982
Еврејски календар5749–5750
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2045–2046
 - Сачка ера1910–1911
 - Кали-југа5089–5090
Холоценски календар11989
Игбоански календар989–990
Ирански календар1367–1368
Исламски календар1409–1410
Јапонски календарШова 64 / Хејсеј 1
(平成元年)
Јавански календар1921–1922
Џуче-календар78
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4322
Мингуо-календарТајван 78
民國78年
Нанакшахи521
Тајландски сончев календар2532
Тибетски календар阳土龙年
(машка земја-змеј)
2115 или 1734 или 962
    — до —
阴土蛇年
(женска земја-змија)
2116 или 1735 или 963
Униксно време599616000 – 631151999

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7497 и 7498 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6739 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5749 и 5750 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2742.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1989 година се протега во 4625 и 4626, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4685 и 4686 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2532. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1409 и 1410 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди