< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1423 (MCDXXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1423 година од новата ера, 423. од вториот милениум, 23. од XV век и четвртта од 1420-тите.

1423 во разни календари
Грегоријански календар1423
MCDXXIII
Ab urbe condita2176
Ерменски календар872
ԹՎ ՊՀԲ
Асирски календар6173
Балиски календар1344–1345
Бенгалски календар830
Берберски календар2373
Будистички календар1967
Бурмански календар785
Византиски календар6931–6932
Кинески календар壬寅(вод. тигар)
4119 или 4059
    — до —
癸卯年 (вод. зајак)
4120 или 4060
Коптски календар1139–1140
Етиопски календар1415–1416
Еврејски календар5183–5184
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1479–1480
 - Сачка ера1344–1345
 - Кали-југа4523–4524
Холоценски календар11423
Игбоански календар423–424
Ирански календар801–802
Исламски календар826–827
Јапонски календарОеј 30
(応永30年)
Јавански календар1337–1338
Јулијански календар1423
MCDXXIII
Корејски календар3756
Мингуо-календар489 пред Р. Кина
民前489年
Нанакшахи−45
Тајландски сончев календар1965–1966
Тибетски календар阳水虎年
(машка вода-тигар)
1549 или 1168 или 396
    — до —
阴水兔年
(женска вода-зајак)
1550 или 1169 или 397

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6931 и 6932 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6173 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5183 и 5184 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2176.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1423 година се протега во 4059 и 4060, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4119 и 4120 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1966. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 826 и 827 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди