< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2008 (MMVIII) била престапна година која започнала во ден вторник според грегоријанскиот календар. Тоа била 2008 година од новата ера, 8. од третиот милениум, 8. од XXI век и деветта од 2000-тите.

2008 во разни календари
Грегоријански календар2008
MMVIII
Ab urbe condita2761
Ерменски календар1457
ԹՎ ՌՆԾԷ
Асирски календар6758
Бахајски календар164–165
Балиски календар1929–1930
Бенгалски календар1415
Берберски календар2958
Будистички календар2552
Бурмански календар1370
Византиски календар7516–7517
Кинески календар丁亥(огн. свиња)
4704 или 4644
    — до —
戊子年 (зем. стаорец)
4705 или 4645
Коптски календар1724–1725
Етиопски календар2000–2001
Еврејски календар5768–5769
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2064–2065
 - Сачка ера1929–1930
 - Кали-југа5108–5109
Холоценски календар12008
Игбоански календар1008–1009
Ирански календар1386–1387
Исламски календар1428–1430
Јапонски календарХејсеј 20
(平成20年)
Јавански календар1940–1941
Џуче-календар97
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4341
Мингуо-календарТајван 97
民國97年
Нанакшахи540
Тајландски сончев календар2551
Тибетски календар阴火猪年
(женски оган-свиња)
2134 или 1753 или 981
    — до —
阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
2135 или 1754 или 982
Униксно време1199145600 – 1230767999

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7516 и 7517 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6758 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5768 и 5769 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2761.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2008 година се протега во 4644 и 4645, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4704 и 4705 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2551. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1428 и 1430 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди