<< јули >>
Н П В С Ч П С
01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
2024

5 јули — 186-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (187-и во престапна година). Остануваат 179 денови до крајот на годината.

Жозеф Нисефор Ниепс, околу 1795

Настани:

1687  Исак Њутн ја објавува книгата „Математички начела на природната филозофија“.
1811  Венецуела објавува независност од Шпанија.
1830  Франција го окупира Алжир.
1884  Германија го освојува Камерун.
1946  Во Париз, Франција, за првпат е промовиран новиот женски костум за капење - бикинито.
1954  Елвис Присли ја има својата прва снимачка сесија. Ги пее That's All Right (Mama) како и Blue Moon of Kentucky. За многумина овој ден го означува раѓањето на рокенролот.
1962  Алжир добива независност од Франција.
1975  Зелено'ртските Острови добија независност од Португалија.
1977  Со воен удар во Пакистан е соборен Зулфиќар Али Буто, првиот слободно избран пакистански премиер.
1989  Се емитува првата епизода од комичната серија Зајнфелд, прогласена за најдобро телевизиско шоу според влијателното списание TV Guide.
2000  Излегува првиот број на дневниот весник „Вест
2006  Парламентарни избори во Македонија: Победа на опозиционата ВМРО-ДПМНЕ. водачот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски стана премиер на Република Македонија.

Родени:

1321  Јованакралица на Шкотска.
1855  Влахо Буковац — истакнат хрватски сликар.
1857  Клара Цеткин — германски политички активист, борец за женски права.
1889  Жан Коктофранцуски писател, поет, дизајнер, драматург, боксерски менаџер и режисер.
1891  Тин Уевиќхрватски поет.
1891  Џон Хауард Нортропамерикански хемичар, добитник на Нобеловата награда.
1911  Жорж Помпидуфранцуски политичар.
1928  Стеван Раичковиќ — српски поет.
1936  Џејмс Мирлис — шкотски економист, добитник на Нобеловата награда во 1996 година.
1943  Роби Робертсон — канадски рок-музичар, член на групата „Бенд“ (The Band).
1950  Хју Луис — американски рок-пејач и глумец.
1961  Златко Сарачевиќ — хрватски и југословенски ракометар.
1966  Џанфранко Ѕола — италијански фудбалер.
1969  РЗА — американски рапер, музички продуцент и глумец.
1973  Рошин Марфи — ирска пејачка.
1973  Камила Андерсен — данска ракометарка.
1975  Ернан Креспо — аргентински фудбалер.
1979  Милош Симовиќ — српски криминалец.
1982  Филип Жилбер — белгиски велосипедист.
1986  Пјермарио Морозини — италијански фудбалер.
1987  Александер Кристоф — норвешки велосипедист.
1989  Алексеј Цатевич — руски велосипедист.
1989  Дејан Ловрен — хрватски фудбалер.
1993  Лука Циндриќ — хрватски ракометар.
1996  Овцата Доли — првиот клониран цицач.

Починале:

1833  Жозеф Ниепсфранцуски иноватор, човекот кој ја направил првата успешна трајна фотографија.
1932  Саша Чернируски поет.
1939  Ефтим Спространов — македонски револуционер.
1965  Порфирио Рубиросадоминикански дипломат, возач на Формула 1 и меѓународен плејбој.
1969  Валтер Гропиусгермански архитект.
1987  Карел Стекли — чехословачки режисер.
1988  Драга Чаловска - Секуловска — македонска новинарка.
2021  Ричард Донер — американски режисер.

Празници:

 * Венецуела — Ден на независноста.
 * Алжир — Ден на независноста.
 * Зелено’ртски Острови — Ден на независноста.