< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1492 (MCDXCII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1492 година од новата ера, 492. од вториот милениум, 92. од XV век и трета од 1490-тите.

1492 во разни календари
Грегоријански календар1492
MCDXCII
Ab urbe condita2245
Ерменски календар941
ԹՎ ՋԽԱ
Асирски календар6242
Балиски календар1413–1414
Бенгалски календар899
Берберски календар2442
Будистички календар2036
Бурмански календар854
Византиски календар7000–7001
Кинески календар辛亥(мет. свиња)
4188 или 4128
    — до —
壬子年 (вод. стаорец)
4189 или 4129
Коптски календар1208–1209
Етиопски календар1484–1485
Еврејски календар5252–5253
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1548–1549
 - Сачка ера1413–1414
 - Кали-југа4592–4593
Холоценски календар11492
Игбоански календар492–493
Ирански календар870–871
Исламски календар897–898
Јапонски календарЕнтоку 4 / Мејо 1
(明応元年)
Јавански календар1409–1410
Јулијански календар1492
MCDXCII
Корејски календар3825
Мингуо-календар420 пред Р. Кина
民前420年
Нанакшахи24
Тајландски сончев календар2034–2035
Тибетски календар阴金猪年
(женско железо-свиња)
1618 или 1237 или 465
    — до —
阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
1619 или 1238 или 466

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7000 и 7001 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6242 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5252 и 5253 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2245.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1492 година се протега во 4128 и 4129, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4188 и 4189 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2035. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 897 и 898 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди