Тихомир „Бата“ Огњанов (2 март 1927, Суботица2 јули 2006, Суботица) бил српски и југословенски фудбалер.

Спортска кариера

уреди

Огњанов ја започнал фудбалската кариера во ФК „Спартак“ од Суботица, а подоцна, играл уште двапати за овој клуб. За време на служењето на воениот рок, за кратко време бил дел од ФК „Партизан“ од Белград,[1] а потоа играл за ФК „Црвена Ѕвезда“ при што освоил две шампионски титули (1951 и 1953) и двапати го освоил југословенскиот куп (1949 и 1950). По завршувањето на играчката кариера, работел како тренер. исто така, Огњанов бил дел од југословенската фудбалска репрезентација која учествувала на светските фудбалски првенства во 1950 и 1954 година.

Наводи

уреди
  1. Дудбалери на ФК Партизан Архивирано на 7 септември 2012 г. (пристапено на 7.9.2012)]

Надворешни врски

уреди