< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1321 (MCCCXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1321 година од новата ера, 321. од вториот милениум, 21. од XIV век и втора од 1320-тите.

1321 во разни календари
Грегоријански календар1321
MCCCXXI
Ab urbe condita2074
Ерменски календар770
ԹՎ ՉՀ
Асирски календар6071
Балиски календар1242–1243
Бенгалски календар728
Берберски календар2271
Будистички календар1865
Бурмански календар683
Византиски календар6829–6830
Кинески календар庚申(мет. мајмун)
4017 или 3957
    — до —
辛酉年 (мет. петел)
4018 или 3958
Коптски календар1037–1038
Етиопски календар1313–1314
Еврејски календар5081–5082
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1377–1378
 - Сачка ера1242–1243
 - Кали-југа4421–4422
Холоценски календар11321
Игбоански календар321–322
Ирански календар699–700
Исламски календар720–721
Јапонски календарГено 3 / Генко 1
(元亨元年)
Јавански календар1232–1233
Јулијански календар1321
MCCCXXI
Корејски календар3654
Мингуо-календар591 пред Р. Кина
民前591年
Нанакшахи−147
Тајландски сончев календар1863–1864
Тибетски календар阳金猴年
(машко железо-мајмун)
1447 или 1066 или 294
    — до —
阴金鸡年
(женско железо-петел)
1448 или 1067 или 295

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6829 и 6830 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6071 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5081 и 5082 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2074.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1321 година се протега во 3957 и 3958, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4017 и 4018 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1864. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 720 и 721 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди
 
Стефан Урош II Милутин, фреска од 14 век во манастирот Студеница

Надворешни врски

уреди
  1. Curta, Florin (2019). Eastern Europe in the Middle Ages (500–1300), pp.667–68. Leiden and Boston: Brill. ISBN 9789004395190.