< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2012 (MMXII) била престапна година којашто започнала во ден недела според грегоријанскиот календар, а воедно и дванаесеттата година од 3 милениум и 21 век, како и трета од 2010-тите.

2012 во разни календари
Грегоријански календар2012
MMXII
Ab urbe condita2765
Ерменски календар1461
ԹՎ ՌՆԿԱ
Асирски календар6762
Бахајски календар168–169
Балиски календар1933–1934
Бенгалски календар1419
Берберски календар2962
Будистички календар2556
Бурмански календар1374
Византиски календар7520–7521
Кинески календар辛卯(мет. зајак)
4708 или 4648
    — до —
壬辰年 (вод. змеј)
4709 или 4649
Коптски календар1728–1729
Етиопски календар2004–2005
Еврејски календар5772–5773
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2068–2069
 - Сачка ера1933–1934
 - Кали-југа5112–5113
Холоценски календар12012
Игбоански календар1012–1013
Ирански календар1390–1391
Исламски календар1433–1434
Јапонски календарХејсеј 24
(平成24年)
Јавански календар1945–1946
Џуче-календар101
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4345
Мингуо-календарТајван 101
民國101年
Нанакшахи544
Тајландски сончев календар2555
Тибетски календар阴金兔年
(женско железо-зајак)
2138 или 1757 или 985
    — до —
阳水龙年
(машка вода-змеј)
2139 или 1758 или 986
Униксно време1325376000 – 1356998399

Други календари

уреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7520 и 7521 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6762 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5772 и 5773 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2765.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2012. година се протега во 4648 и 4649, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4708 и 4709 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2555. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1433 и 1434 исламска година.

Настани

уреди

јануари

уреди

јуни

уреди

јули

уреди

ноември

уреди

декември

уреди
 • декември - претседателски избори во Јужна Кореја.
 • 21 декември - завршува големиот циклус според календарот што го користела најмногу цивилизацијата на Маите.[3] Значењето на овој ден за Маите не е сосема познат, но најдени се текстови од тоа време каде се споменува. Исто така е најден овој ден запишан на ѕидовите од „Храмот на записи“ во Паленка.[4]
 • 23 декември - се смета за алтернативен ден за завршување на овој голем циклус во мајанскиот календар, според „астрономската исправка“.[5]

Непознати датуми

уреди

Космолошки претпоставки

уреди

Џон Мејџор Џенкинс и некои други[6] сметаат дека кога Сонцето ќе изгрее на хоризонтот на 21 декември 2012 година, ќе се најде во центарот на галаксијата Млечен Пат, и ќе се случи израмнување, односно во иста линија ќе се најдат Земјата, Сонцето и галактичкиот центар.[7] Се смета дека овој настан ќе предизвика бројни промени на Земјата. Но, овој настан е само визуелен феномен гледано од перспектива на Земјата, предизвикан од појавата прецесија на рамноденицата, и не би требало да предизвика каква било промена на позицијата на нашата планета во галаксијата. Накратко, не се очекуваат никакви гравитациски сили или зрачење, па според тоа овој ден не би требало да биде ништо поинаков од било кој друг сонцестој.[8][9][10]

Мајкл Царион [11] и некои други сметаат дека на тој ден израмнувањето ќе се случи во иста хоризонтална рамнина со галаксијата Млечен Пат. Нашиот Сончев Систем се врти околу центарот на галаксијата на секои 225 милиони години, и во тоа свое движење оди горе и долу сечејќи ја рамнината на секои 33 милиони години. Според списанието „Природа“ (Nature), постојат докази дека ние се оддалечуваме од галактичката рамнина, и нема да ја пресечеме во наредните 30 милиони години.[12]

Исто така постојат теории поврзани со моментално непознатата планета, наречена планета икс или Нибиру, која има чудна орбита и влегува во нашиот Сончев Систем на секои 3600 години, а во 2012 се враќа овде и ќе предизвика бројни проблеми.[13] Оваа идеја ја лансирал Зехарија Сичин со своите преводи на сумерските текстови, а посебно со својата интерпретација на цилиндричниот печат VA 243, во кој наоѓа потврда дека Сумерите знаеле за постоењето на 12 планети во нашиот Сончев Систем (Сонце, Месечина и десет други).[14][15]

Според едно друго можно сценарио, постои можност за измена на магнетните полови на Земјата, што би предизвикало да бидеме ранливи на сончевото зрачење.[16] Но, НАСА тврди дека измена на половите не се случува во еден конкретен ден, туку тоа е процес кој се случува во текот на илјадници години.[17]

Некои сметаат дека нема да дојде до промена на магнетните полови, туку дека тие физички ќе ги сменат местата. Се знае дека Земјата веќе има поместена оска за неколку степени, но не постои причина дека може да дојде до целосно извртување. Според Вилијам Сејџер, океанограф од Тексас, ваков настан не може да се случи во текот на еден ден, туку само во текот на долг период.[18]

Метафизички настани

уреди

Некои припадници на движењето њу ејџ сметаат дека 2012 е значајна година за духовна трансформација (според некои пак, година на апокалипса). Своите претпоставки ги засноваат врз мајанските текстови како што се Попол Вух и книгите на Чилам Балам, напишани после шпанските освојувања на Америка. Постои несогласување дали во 2012 година ќе се случи крај на цивилизацијата или пак човештвото ќе се издигне на „повисоко“ ниво.[19]. Повеќето езотерички извори кои го толкуваат мајанскиот календар, сметаат дека ќе се случи голема промена во светскиот поредок.

Неколкумина автори веќе издадоа книги во кои ги изнесуваат своите сомневања во врска со измената на светскиот поредок што треба да се случи во 2012 година:

 • Во 1997 година, Библискиот код од Мајкл Дроснин изнесува дека постои можност астероид или комета да се судри со Земјата.
 • Во 2006 година, 2012: Враќањето на Квацелкоатл од Даниел Пинчбек изнесува теории за можно глобално будење и психичка поврзаност во 2012 година.
 • Рилеј Мартин тврди дека вонземјани ќе ни дозволат да се качиме на нивниот вселенски брод откако Земјата ќе доживее трансформација во 2012 година.
 • Теренс МекКена со своите нумеролошки теории смета дека ќе се случи голем напредок во свесноста на луѓето.
 • Денион Бринкли во неговата книга од 20007 година, Тајните на светлината, предвидува дека во 2012 година луѓето ќе доживеат неочекувана ментална и духовна трансформација, предизвикана од големата физичка промена на Земја.[20]

Големи верски празници

уреди


Наводи

уреди
 1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2012-01-03. Посетено на 2012-01-02.
 2. „Homepage - London 2012“. Архивирано од изворникот на 2013-02-28. Посетено на 2009-03-18.
 3. See Finley (2002), Houston (1989, pp.49–51), Miller and Taube (1993, pp.50–52), Voss (2006, p.138), Wagner (2006, pp.281–283). Note that Houston 1989 mistakenly writes "3113 BC" (when "-3113" is meant), and Miller and Taube 1993's mention of "2 август" is a (presumed) erratum.
 4. Wagner (2006, p.281; also ill.443).
 5. After a modified proposal championed by Floyd Lounsbury; sources that have used this correlation include Houston (1989, p.51), and in particular Schele and Freidel (1990, pp.430 et seq.). See also commentary by Finley (2002), who although making an assessment that the "[584285 correlation yielding end-date of December 23] is now more popular with Mayanists", expresses a personal preference for the 584283 correlation.
 6. Jenkins, John M. (1998). Maya Cosmogenesis 2012.
 7. „Why 2012?“.
 8. „Activity: Precession of the Equinoxes“.
 9. „Precession of the Equinoxes“.
 10. „Precession of the Earth's Rotation Axis“.
 11. The Future of Mankind. [video presentation]. Los Angeles: Grenada forum. 
 12. Bahcall, John N. „The Sun's motion perpendicular to the galactic plane“.
 13. „Planet X Nibiru“. Архивирано од изворникот на 2009-03-01. Посетено на 2009-03-18.
 14. „Sitchin is Wrong website“.
 15. Heiser, Dr. Michael. „The Myth of a 12th Planet: A Brief Analysis of Cylinder Seal VA 243“ (PDF).
 16. Nostradamus 2012. [video presentation]. The History Channel. 
 17. „Earth's Inconstant Magnetic Field“. Архивирано од изворникот на 2009-03-26. Посетено на 2009-03-18. На |first= му недостасува |last= (help)
 18. ScienceDaily. „Texas A&M Oceanographer Challenges Plate Tectonics As Reason For Poles' Shift“.
 19. Predictions that the world's end or a major transition will come on or about 2012-DEC-21 Архивирано на 12 октомври 2008 г., Religioustolerance.org
 20. Brinkley, Dannion. (2007) Secrets of the Light. New York: Harper One.