< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2002 (MMII) — година којашто започна во ден вторник според грегоријанскиот календар. Тоа била 2002 година од новата ера, 2. од третиот милениум, 2. од XXI век и трета од 2000-тите.

2002 во разни календари
Грегоријански календар2002
MMII
Ab urbe condita2755
Ерменски календар1451
ԹՎ ՌՆԾԱ
Асирски календар6752
Бахајски календар158–159
Балиски календар1923–1924
Бенгалски календар1409
Берберски календар2952
Будистички календар2546
Бурмански календар1364
Византиски календар7510–7511
Кинески календар辛巳(мет. змија)
4698 или 4638
    — до —
壬午年 (вод. коњ)
4699 или 4639
Коптски календар1718–1719
Етиопски календар1994–1995
Еврејски календар5762–5763
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2058–2059
 - Сачка ера1923–1924
 - Кали-југа5102–5103
Холоценски календар12002
Игбоански календар1002–1003
Ирански календар1380–1381
Исламски календар1422–1423
Јапонски календарХејсеј 14
(平成14年)
Јавански календар1934–1935
Џуче-календар91
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4335
Мингуо-календарТајван 91
民國91年
Нанакшахи534
Тајландски сончев календар2545
Тибетски календар阴金蛇年
(женско железо-змија)
2128 или 1747 или 975
    — до —
阳水马年
(машка вода-коњ)
2129 или 1748 или 976
Униксно време1009843200 – 1041379199

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7510 и 7511 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6752 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5762 и 5763 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2755.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2002 година се протега во 4638 и 4639, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4698 и 4699 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2545. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1422 и 1423 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди