Вилијам Вајлер (англиски: William Wyler; 1 јули 1902 – 227 јули 1981) ) - американски филмски режисер.

Портрет на Вилијам Вајлер

Животопис уреди

samo su neki od naslova Williama Wylera, jednog od najpoznatijih i najplodnijih holivudskih redatelja.

Творештво уреди

Вајлер бил еден од најголемите, најплодните и најнаградувани холивудски режисери: дури 12 пати бил номиниран за наградата „Оскар“, а неговиот филм „Бен Хур“ долго време го држел рекордот со освоени дури 11 „Оскари“. Исто така, глумците кои играле во неговите филмови имаат освоено дури 13 „Оскари“ и тој е рекордер и по тој критериум. Тој бил познат по темелната работа со глумците кои понекогаш ги терал да ги повторуваат сцените и по сто пати.[1]

Филмографија уреди

Наводи уреди