< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1996 (MCMXCVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1996 година од новата ера, 996. од вториот милениум, 96. од XX век и седма од 1990-тите.

1996 во разни календари
Грегоријански календар1996
MCMXCVI
Ab urbe condita2749
Ерменски календар1445
ԹՎ ՌՆԽԵ
Асирски календар6746
Бахајски календар152–153
Балиски календар1917–1918
Бенгалски календар1403
Берберски календар2946
Будистички календар2540
Бурмански календар1358
Византиски календар7504–7505
Кинески календар乙亥(дрв. свиња)
4692 или 4632
    — до —
丙子年 (огн. стаорец)
4693 или 4633
Коптски календар1712–1713
Етиопски календар1988–1989
Еврејски календар5756–5757
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2052–2053
 - Сачка ера1917–1918
 - Кали-југа5096–5097
Холоценски календар11996
Игбоански календар996–997
Ирански календар1374–1375
Исламски календар1416–1417
Јапонски календарХејсеј 8
(平成8年)
Јавански календар1928–1929
Џуче-календар85
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4329
Мингуо-календарТајван 85
民國85年
Нанакшахи528
Тајландски сончев календар2539
Тибетски календар阴木猪年
(женско дрво-свиња)
2122 или 1741 или 969
    — до —
阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
2123 или 1742 или 970
Униксно време820454400 – 852076799

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7504 и 7505 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6746 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5756 и 5757 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2749.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1996 година се протега во 4632 и 4633, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4692 и 4693 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2539. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1416 и 1417 исламска година.

Настани уреди

јануари уреди

февруари уреди

март уреди

април уреди

мај уреди

јуни уреди

јули уреди

август уреди

септември уреди

октомври уреди

ноември уреди

декември уреди

Родени уреди

Починале уреди

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди