<< јули >>
Н П В С Ч П С
01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
2024

16 јули — 197-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (198-и во престапна година). Остануваат 168 денови до крајот на годината.

1723, роден е Џошуа Рејнолдс англиски портретист
1969, тричлениот екипажот на мисијата Аполо 11
1945, резултат на Проектот Менхетен, создавање на првата атомска бомба и за првпат во историјата нејзина детонација, позната како Тринити проба

Настани:

1054  Големиот раскол — поделба на христијанството на католицизам и православие.
1661  Стокхолмската банка ја издава првата банкнота во Европа. .
1885  Воспоставена е британска колонијална власт над Австралија, со исклучок на Западна Австралија.
1940  Адолф Хитлер издал директива за операцијата „Морски лав“ — план за инвазија на Велика Британија.
1945  Проект Менхетен: „Тринити“ — првата проба на атомска бомба.
1969  Испален вселенскиот брод „Аполо 11“ кон Месечината.

Родени:

1723  Џошуа Рејнолдсанглиски сликар, портретист.
1872  Роалд Амундсеннорвешки поларен истражувач.
1899  Божидар Јакац — словенечки сликар.
1907  Барбара Стенвик — американска глумица.
1921  Крсте Црвенковскимакедонски политичар.
1926  Иван Хорват — хрватски и југословенски фудбалер и тренер.
1941  Мишо Ковач — хрватски поп-пејач.
1942  Маргарет Корт — австралиска тенисерка.
1952  Стјуарт Коупленд — англиски рок-тапанар, член на групата „Полис“ (Police).
1962  Уве Хон — германски атлетичар.
1964  Мигел Индураин — шпански велосипедист.
1982  Андре Грајпел — германски велосипедист.
1986  Тимофеј Мозгов — руски кошаркар.
1987  Муса Дембеле — белгиски фудбалер.
1988  Серхјо Бускец — шпански фудбалер.
1989  Герет Бејл — велшки фудбалер.
1996  Камил Семењук — полски одбојкар.

Починале:

1533  Атахуалпа — цар на Инките.
1740  Јан Купецки — чешки сликар.
1963  Николај Асеев — советски и руски поет.
1985  Хајнрих Белгермански писател, добитник на Нобеловата награда во 1972 година.
1989  Херберт фон Карајанавстриски диригент.
1991  Роберт Мадервел — американски сликар.
1995  Стефан Спендербритански поет.
2012  Џон Лорд — англиски рок-музичар, член на групата „Дип парпл“ (Deep Purple).
2014  Џони Винтер — американски музичар.
2021  Биз Марки — американски рапер.