Ана Сфроца (родена на 21 јули 1476 - починала на 2 декември 1497) била ќерка на Галеацо Марија Сфорца. Таа била омажена за Алфонсо I Есте, војвода на Ферара.

Ана Сфроца
Ана Сфроца
Роден(а)јули 21, 1476(1476-07-21)
Милано
Починал(а)декември 2, 1497(1497-12-02) (возр. 21)
Благородно семејствоДинастија Сфорца
ТаткоГалеацо Марија Сфорца
МајкаБона Савојска

Невестата и младоженецот биле петнаесет години кога биле венчани. На 2 декември 1497 година им се родило првото дете кое починало веднаш по крштеваењето. Набргу по ова починала и таа и биле погребани заедно во манастирот Сан Вито. Нејзината смрт го означило крајот на врската помеѓу династија Сфорца и династија Есте.

Алфонсо подоцна се оженил со Лукреција Борџија.