< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1402 (MCDII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1402 година од новата ера, 402. од вториот милениум, 2. од XV век и трета од 1400-тите.

1402 во разни календари
Грегоријански календар1402
MCDII
Ab urbe condita2155
Ерменски календар851
ԹՎ ՊԾԱ
Асирски календар6152
Балиски календар1323–1324
Бенгалски календар809
Берберски календар2352
Будистички календар1946
Бурмански календар764
Византиски календар6910–6911
Кинески календар辛巳(мет. змија)
4098 или 4038
    — до —
壬午年 (вод. коњ)
4099 или 4039
Коптски календар1118–1119
Етиопски календар1394–1395
Еврејски календар5162–5163
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1458–1459
 - Сачка ера1323–1324
 - Кали-југа4502–4503
Холоценски календар11402
Игбоански календар402–403
Ирански календар780–781
Исламски календар804–805
Јапонски календарОеј 9
(応永9年)
Јавански календар1316–1317
Јулијански календар1402
MCDII
Корејски календар3735
Мингуо-календар510 пред Р. Кина
民前510年
Нанакшахи−66
Тајландски сончев календар1944–1945
Тибетски календар阴金蛇年
(женско железо-змија)
1528 или 1147 или 375
    — до —
阳水马年
(машка вода-коњ)
1529 или 1148 или 376

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6910 и 6911 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6152 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5162 и 5163 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2155.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1402 година се протега во 4038 и 4039, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4098 и 4099 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1945. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 804 и 805 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди