< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1894 (MDCCCXCIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1894 година од новата ера, 894. од вториот милениум, 94. од XIX век и петта од 1890-тите.

1894 во разни календари
Грегоријански календар1894
MDCCCXCIV
Ab urbe condita2647
Ерменски календар1343
ԹՎ ՌՅԽԳ
Асирски календар6644
Бахајски календар50–51
Балиски календар1815–1816
Бенгалски календар1301
Берберски календар2844
Будистички календар2438
Бурмански календар1256
Византиски календар7402–7403
Кинески календар癸巳(вод. змија)
4590 или 4530
    — до —
甲午年 (дрв. коњ)
4591 или 4531
Коптски календар1610–1611
Етиопски календар1886–1887
Еврејски календар5654–5655
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1950–1951
 - Сачка ера1815–1816
 - Кали-југа4994–4995
Холоценски календар11894
Игбоански календар894–895
Ирански календар1272–1273
Исламски календар1311–1312
Јапонски календарМејџи 27
(明治27年)
Јавански календар1823–1824
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4227
Мингуо-календар18 пред Р. Кина
民前18年
Нанакшахи426
Тајландски сончев календар2436–2437
Тибетски календар阴水蛇年
(женска вода-змија)
2020 или 1639 или 867
    — до —
阳木马年
(машко дрво-коњ)
2021 или 1640 или 868

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7402 и 7403 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6644 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5654 и 5655 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2647.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1894 година се протега во 4530 и 4531, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4590 и 4591 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2437. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1311 и 1312 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди