Тимофеј Мозгов

Тимофеј Мозгов (руски: Тимофей Павлович Мозгов, роден на 16 јули 1986 во Санкт Петербург) — руски кошаркар кој во моментот настапува за екипата на КК Денвер Нагетс на позиција центар.

Тимофеј Мозгов
Timofey Mozgov hydrating.jpg
Позицијацентар
Висинам
Тежинакг
ЛигаРКЛ
Евролига
ЕкипаКК Денвер Нагетс
Роденјули 16 1986 (1986-07-16) (34 г.)
Ленинград, СССР
НационалностРусин
Драфт2008 / Не драфтуван
Проф. кариера2004–
Репрезентација